דירוג סיכון

מתודולוגיית הדירוג של CofaceBdi

מתודולוגיית הדירוג של CofaceBdi

כחלק מהשירותים שאנחנו מציעים, ניתן לקבל אצלנו דירוג סיכון לפני ביצוע עסקה או מתן אשראי לעסק או חברה. המידע הרב והאמין שלנו מאפשר לבצע הערכה מדויקת, תוך התחשבות בגורמים רבים, לרבות קבלת מידע לגבי הסביבה העסקית והשוק בו הם פועלים ועוד. בהמשך נפרט את השלבים בתהליך שאנו מבצעים לדירוג סיכונים.

הגדרת דירוג הסיכון

דירוג הסיכון שלנו ב-CofaceBdi אומד את הסיכון במתן אשראי מסחרי לחברות ועסקים בישראל, תוך ניתוח החוזקות והחולשות של החברה והסביבה עסקית בה היא פועלת. דירוג זה מעריך את סיכויי העמידה בהתחייבויות של חברה, בטווחים שונים מהקצר ועד הבינוני שאורכו עד שנה וחצי. הדירוג מודד סיכוני כשל פירעון (credit default) של החברה ונבחן סטטיסטית באופן שוטף. כשל פרעון, או Default מוגדר כאי-תשלום מתמשך ועקבי (להבדיל מכשל פירעון נקודתי) הנמשך למעלה מ-90 ימים, או לחלופין קשיים פיננסיים מהותיים.

 

עקרונות הדירוג

אנחנו ב-CofaceBdi עוסקים מזה 30 שנה בדירוג חברות ועסקים בישראל, החל מעצמאיים ברמת ״עוסק זעיר״ ועד לקונצרנים בינלאומיים המובילים במשק. חברות רבות משתמשות בדירוג הסיכון שלנו, לרבות המערכת הבנקאית וחברות ביטוח אשראי מחו"ל.

סרגל הדירוג

סרגל הדירוג שלנו ב-CofaceBdi נפרס על פני 10 קטגוריות. בגבול התחתון, קטגוריה מס׳ 1 מבטאת סיכון זניח, כלומר הטוב ביותר ובגבול העליון, הקטגוריה ה-10 מעידה על חברה או עסק שנקלעו לכשל. כל דירוג סיכון מייצג הסתברות (PD) מסוימת לכשל (לטווח של עד שנה וחצי).

 

דירוג סיכונים

 

PD ב-% (בהגדרת בעיות תשלומים ואי תשלום מתמשך)

10987654321
100%79.5%31.8%5.2%0.9%0.09%0.06%000
דירוג הסיכוןהערכת הסיכון
1חברה גדולה, יציבה ובעלת איתנות פיננסית - סיכוי לכשל, נמוך מאוד
2חברה גדולה במצב פיננסי טוב מאד – סיכוי לכשל, נמוך
3חברה במצב פיננסי טוב – סיכוי לכשל, נמוך
4חברה במצב פיננסי טוב – סיכוי לכשל, נמוך מהממוצע
5חברה במצב פיננסי טוב – סיכוי לכשל, מעט נמוך מהממוצע
6חברה במצב פיננסי סביר סיכוי לכשל, מעט מעל הממוצע
7מצב פיננסי בינוני . הסיכוי לכשל גבוה מהממוצע
8חברה במצב פיננסי בעייתי עם סיכוי - לכשל
9חברה במצב פיננסי בעייתי ביותר עם סיכוי גבוה מאוד לכשל
10חברה שנמצאת במצב של כשל בכל הקשור לעמידה בהתחייבויות (ראה הגדרת default )

 

תהליך הדירוג

המידע הקיים במערכות שלנו ב- CofaceBdi נאסף, נבדק ומנותח על ידי האנליסטים המצוינים שלנו. כחלק מהתהליך, אנו יוזמים פנייה למנהלי החברה הנבדקת, על מנת לבצע תחקור ולאסוף מידע על פעילות החברה, מצבה הפיננסי וסביבתה העסקית. חקירה זו כוללת גם את היסטורית ה"אורות האדומים" (כמפורט בהמשך) של החברה לאורך השנים; איתור חברות שלובות וקשורות, בעלויות נוספות שעבודים ועוד. איסוף המידע לא נגמר רק בתשאול מנהלי החברה. צוות העובדים המיומן שלנו מבצע תשאול ותחקור ספקים (היקפי פעילות, מוסר תשלומים וכו׳), לקוחות (היקפי פעילות, שביעות רצון וכו׳), ונותני שירותים (היקפי פעילות, מוסר תשלומים וכו׳). כל המידע שנאסף מנותח על ידי האנליסטים שלנו ולאחר מכן נקבע דירוג לחברה, בהתאם למתודולוגית הדירוג שלנו.

 

מתודולוגיית הדירוג מתבססת על ניתוח של הנתונים הבאים:

 •   נתונים דמוגראפיים על החברה (גודל, ענף, ותק, עיסוק)
 • "אורות אדומים®" (היסטוריה של אירועים שליליים משמעותיים: מוסר תשלומים, שקים חוזרים, חשבונות מוגבלים, תביעות משפטיות, כינוס נכסים, וכד')
 • חברות קשורות (לרבות בעלויות, חברות אחיות ובנות וכד').
 • דוחות כספים ונתונים פיננסיים
 • תחקור מנהלי החברה.
 • היסטוריה של דירוגים של החברה.
 • מצב הענף.
 • נתונים מקרו כלכליים.
 • דיווחי ספקים / לקוחות
 • מידע ממסלקות מידע ענפיות
 • ניתוח שעבודים
 • ניתוח נתונים נוספים: ניהול, מגמה, פעילות וכדומה.

 

 

 

 

  צור קשר

  נשמח לעמוד לשירותך: 03-5770333